Makaleler

Makaleler...

İmplant Protezler
 Tam dişsiz ağızlarda implantİmplant teknolojisindeki sürekli gelişme sonucunda, günümüzde implantlar çok güvenilirdir. Üreten firma sayısındaki artışla birlikte, fiyatları geçmişe oranla daha ucuzlamıştır. Artık günümüzde hiç dişi olmayan hastalara sabit Porselen Diş yapabilmek mümkün alt ve üst çeneye yeterli sayıda yerleştirilen implantlar sayesinde sağdaki resimdeki gibi bir sabit protez yapmak mümkündür.ılan doğal dişlerin üzerlerine monte edilen, özel olarak üretilmiş hassas tutucularla yapılmaktadır. Özel hassas tutuculu bu protezlere halk arasında çıtçıtlı diş denilmektedir.
Hassas tutuculu protezlerde bağlantı yapılacak dişlerin ve protezin üzerine biri erkek ve biri dişi tutucudan oluşan birbirine geçmeli çeşitli kilit sistemleri yerleştirilmiştir. Hassas tutuculu protezlere çıtçıtlı protez denmesinin sebebi de budur. Çıtçıtlı protezlerde bağlantının yapılacağı doğal dişler öncelikle, dişi sağlamlaştırmak amacıyla kaplanır. Yapılan bu kaplama üzerine özel halka benzeri tutucular monte edilir. Monte edilen bu tutuculara protez üzerine yerleştirilen karşılıkları takılır. Bütün bu uygulamalar protezin maliyetini artırdığından çıtçıtlı protezler klasik metal kanca bağlantılı protezlere göre daha pahalıdır. Ancak estetik olarak bir görüntü bozukluğu oluşturmaz ve kullanıcıya güven verir. Kolay sökülüp takılabilen protezlerdir. Bakım ve temizlikleri daha kolaydır. 
Beyazlatma Nasıl Yapılıyor?
 Bembeyaz ve parlak dişlere sahip olmak için neler yapabiliriz? Beyaz dişlere sahip olabilmek için yapılması gereken ilk şey, günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamamız yani ağız temizliğine özen göstermemizdir. Ağız ortamında bulunan besin atıkları, tükürüğümüz içinde bulunan çok sayıda ki bakterilerle birlikte diş yüzeylerine yapışarak bakteri plağı adını verdiğimiz sarı renkli eklentilerle neden olmaktadır. Bu eklentiler fırçalama ile uzaklaştırılmadıklarında gün geçtikçe dişlerin renklerini koyulaştırmaktadır. Uzun süre dişlerini fırçalamayan kişilerin dişlerindeki sarı-kahverengi lekelenmeler ancak diş hekimlerinin uyguladıkları yöntemlerle giderilebilmektedir. Sonrasında ise ağartma tedavileri uygulanabilmektedir
Renk Bozukluğu Olan Dişler Nasıl Tedavi Edilir?
Renklenmenin nedenin iyi bir sorgulama ile anlaşılması ve ona göre bir tedavi planlaması yapılması gereklidir. Ağız bakımının iyi olmaması nedeniyle dişlerde bakteri plağı birikimine bağlı olarak meydana gelen renklenmeler kolaylıkla giderilebilmektedir.Günde en az iki defa etkin bir şekilde dişlerin fırçalanmasıyla beyaz, parlak ve sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür. Ancak doğuştan dişlerde renk bozukluğu olan kişilerde ise bazı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.Eskiden bu tür dişlerde hemen dişlerin kron kaplanması işlemi uygulanmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişimi ve bir çok kimyasal maddeler ve cihazların sayesinde artık kimyasal yöntemlerle dişlerin ağartılması tedavileri çok yaygın olarak uygulanmaktadır.Beyazlatma tedavileri kron kaplama tedavilerine göre hem hasta hem hekim için daha kolay ve basit bir uygulamadır.Ancak bazı durumlarda çok ağır renklenme vakalarında örneğin tetrasiklin kullanımına bağlı yada ağır flor renklenmelerinde beyazlatma tedavilerine ek olarak estetik dolgu maddeleriyle de tedaviler yapılabilmektedir.
Beyazlatma tedavisi herkese yada her dişe uygulanabilinir mi? 14 yaşını bitirmiş olmalı Hamile yada süt veren annelerde kesinlikle uygulanmamalı Diş etleri sağlıklı olmalı ve kök hücreleri açıkta olmamalı Dişlerde çürük,kırık,çatlak yada aşınmalı olmamalı Hastanın ağız bakımı iyi düzeyde olmalı Dişlerde aşırı duyarlılık olmamalı Hastada kullandığımız maddelere karşı alerji olmamalı
Beyazlatma tedavilerinin yan etkileri var mı ? Tedavi yöntemi, doğru hastalar seçildiğinde ve uygulamalar doğru yapıldığında güvenlidir.
Tedavi sonrasında dişlerde tekrar renklenmeler meydana gelebilir mi ? Dişlerin renginde değişik miktarlarda geriye dönüş görülebilmektedir. Özellikler canlı dişlerde %20-40 vakada az miktarda da olsa görülebilen geri dönüş pekiştirme tedavileri ile önlenebilmektedir.Canlı olmayan dişlerde ise geriye dönüş oranı çok az olup, bu durumda da tedaviler tekrarlanmaktadır. 
Laminate Veneer Kuronlar
 (Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozuklukları için kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde bunların kaynaşması beklenir. 
Gülüş Tasarımı Nedir?
 Gençler ve çocuklar özellikle dişlerindeki renk değişmesi, kıvrılmaları ve ya dişlerinin eksik olması gibi kusurlu görünümlerinden etkilenirler.bilinçli olarak gülmemek için çaba harcarlar ve her zaman dişlerini kapatmaya çalışırlar. En çok da kötü görünen ve hemen fark edilen kıvrık dişleriyle  ilgili okulda sataşıldığında etkilenirler.gülüşleri yenilenene kadar da sosyal hayattaki performansları ve özgüvenleri hep düşüktür. Gülüşlerini yenilemenin insanlar üzerindeki etkisi çok etkileyicidir adeta hayata yeniden gelmiş gibi olurlar! artık daha çok gülüp,şarkı söyleyip,konuşurlar ve varlıklarıyla partilere daha çok hakim olurlar yani çok daha neşelidirler.Bir diş hekiminin hastaya sunabildiği en çok sevindiren ve takdir  edilen hizmeti gülüşün düzeltilmesidir ve çocuklar gençler yetişkinler için kıvrık dişin ortodontik düzeltimi mükemmel bir gülüş için atılan ilk adımdır. 
Dental İmplantlar
 Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir. 
Çene Eklemi Rahatsızlıkları
 Çene eklemi tedavisi hangi durumlarda uygulanmaz?
Bazen hastalar yine kulak önünde ve çenede ağrı, ağız açmada kısıtlık ile başrurabilirler. Ancak burada hastanın şikayetlerinin sebebi çiğneme kaslarındaki gerilim ve yorgunluk olabilir. İşte bu nedenle hastanın şikayetlerinin hekim tarafından dinlenmesi ve iyi bir muayene yapılması çok önemlidir. Çiğneme kasları ile ilgili bozukluklar sıklıkla çene eklemi bozuklukları ile karıştırılabilir ve hastaya gereksiz yere artrosentez tedavisi uygulanabilir.
Bu tür hastalara basit çene egzersizleri, masaj, sıcak uygulama, ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Yine çene eklenme çok yakın olan kulak ile ilgili sorunlar, sinüz problemleri çok iyi ayırt edilmeli, çene eklemi bozukluğu sanılarak artrosentez ile tadavi edilmemelidir.
-Bu tedavinin sonuçları ile ilgili beklentiler nelerdir ?
Hasta ağzını yeterince açamama şikayeti ile başvurmuşsa ki bu hastalar ağızlarını yaklaşık 1 parmak genişliğinde açabilmektedirler, bu tedaviyi uyguladıktan hemen sonra ağız açıklığı normale dönmekte, hasta ağzını 3-4 parmak genişliğinde açabilmektedir.Tedavi sonucunda,kulak önündeki, çene eklemi ağrısı ortadan kalkmakta, takip eden günlerde hasta rahat rahat uyuyabilmekte, yemek yiyebilmekte, konuşabilmektedir. Çene ekleminden gelen seslerde büyük ölçüde azalma olmakta hatta bazı hastalarda bu ses tamamen ortadan kalkmaktadır.
-Ne kadar süren bir tedavidir?
Bu tedavi hastaya 1 kez uygulanır. Ancak istenilen sonucu alamadığımız vakalarda belirli aralıklarla birden fazla tekrarlanılabilir. Bunun bir sakıncası bulunmamaktadır.
-Tedavi süreci nasıldır ?
Hastanın önce şikayeti dinlenir, sonra da muayeneleri yapılarak tanımı konulur. Birbiri ile karışabilecek çeşitli klinik tabloların ayrımını yaparak hasta için uygun bir tedavi olup olmadığına karar verilir. Muayene ve tanı sürecinde gerekli olduğu durumlarda radyograflardan yararlanılır.
-Tedavi esnasında yada sonrasında karşılaşılabilinecek sorunlar?
Tedavi esnasında veya sonrasında önemli bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Ancak yapılan anesteziye bağlı olarak bir süre 2 saat kadar yüzde hissizlik olabilir.
-Uygulanılan tedavi ile ilgili toplumda doğru bilinen yanlışlar yada hastanın mutlaka yapması veya yapmaması istenilen şeyler nelerdir ?
Çene eklemi bozuklukları halk arasında çok bilinmemektedir ve böyle bir sorunla karşılaştıklarında nereye başvuracaklarını bilmemektedirler. Hastaların çoğu ameliyat olmaları ön tanısıyla ve korku içinde başvurmaktadırlar.
Ancak çene eklemi bozukluklarında hastalara sakız çiğnemelerinin önerilmesi son derece yanlıştır. Kesinlikle çeneyi yoran aktivitelerden kaçınılmalıdır, hatta yediklerine bile dikkat ederek bir süre yumuşak gıdalarla beslenmeleri gerekmektedir. 
Dijital Görüntüleme Nedir?
 Digital diş hekimliğinin ilerlemesi daha güvenilir teşhis konulması açısından önemlidir.
Dental tomografi x-ışını kullanılarak incelenmek istenilen bölgenin 3 boyutlu görüntüsünü oluşturmaya yönelik bir teşhis yöntemidir. Tomografi görüntüsü ile normal röntgen filmlerinde görülmeyen kemik ve yumuşak doku detayları görülebilmektedir. Dental tomografi cihazı ile 3 boyutlu planlardan çok sayıda kesit alınır. Dahasonra gelişmiş yazılım programları ile yeniden yapılandırılarak hedeflenen bölgenin istenilen açıdan ve her yönden görüntülenebilmesi sağlanır. Yüksek teşhis detayı ve ölçüm doğruluğu veren bu kesitler her türlü tedavide bir yol gösterici olmaktadır. Konik ışın demeti kullanılarak alınan 3 boyutlu dental tomografi görüntülericerrahi girişimlerin hızlı bir şekilde planlanmasında büyük avantajlar sunmaktadır. Ayrıca kemik yapısı ve kemik erimesinin ne boyutta olduğu incelenebilmektedir. 
Sterilizasyon
 Diş hekimliğinde infeksiyon kontrolü 1980’li yılların ilk yarısından itibaren büyük önem kazanmaya başlamış ve günümüz modern diş hekimliği pratiğinin en önemli parçalarından biri olmuştur. Kandan ve salgılardan zengin ağız ortamında çalışan ve bu yüzden birçok patojenle karşılaşan diş hekimleri ve yardımcı personel standart koruyucu önlemler alınmadığında hem infekte olma hem de hastalarını infekte etme şanssızlığına sahiptir. Bu nedenle diş hekimleri ve yardımcı personel infeksiyon kontrol yöntemlerini detaylı olarak bilmek zorundadır. 
Zirkonyum Diş
 Estetik diş hekimliğinin göstermiş olduğu gelişmeler ile 2000’li yıllarda diş hekimliğinde, yüksek kuvvetlere oldukça dayanıklı ve diş renginde olan ‘zirkonyum’ kullanılmaya başlanıldı.
Klasik metal köprülerden farklı olarak, zirkonyum sistemlerinde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır. 
20 Yaş Dişleri
 Hepimizin bildiği gibi ağzımızda en son süren dişler üçüncü azı dişleridir. Genelde 17 ila 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. Bu dişlerin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusu tartışmalıdır. Eğer doğru pozisyonda sürerlerse ve çevre dokulara zarar vermiyorsa bu dişin yerinde kalmasında bir sakınca yoktur. Çene kemiğine kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin (röntgenle tespit edilmiş) ileride yol açacağı zararlar göz önüne alınarak çekimine karar verilebilir. Diş arkındaki yer darlığı durumlarında dişin sürmesi dişeti- kemik ve diğer komşu diş engeline takılabilir. 
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
 Ağız Kokusu (Halitosis) Nedir?
Ağızdaki çirkin kokuya kısaca ağız kokusu veya halitosis denir. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tanımlamak zordur. Ancak ağız kokusu çok önemli hastalıkların işaretçisi de olabilir. Ağız kokusunu PATOLOJİK ve FİZYOLOJİK olmak üzere iki kısma ayırmak mümkündür. 
Ortodonti Nedir?
 Ortodontinin kelime anlamı düzgün diş demektir. Teller aracılığı ile dişleri düzeltme ilimidir. Aslında amaç sadece dişleri düzeltmek, dişlerin yerleşimini düzenlemek değil, aynı zamanda çene gelişimlerinin düzenlenmesidir. O yüzden de zaten çocuk yaştaki hastalarda bu tedaviler öncelikle uygulanır. Bozuk gelişmekte olan çenelerinde tedavisini ele alır.  Bu nedenle de bilimin gerçek açılımı ortodonti ve çene ortopedisidir.